AKTUALNOŚCI

Fomar Friction: wysokie przebiegi i komfort jazdy

Fomar Friction – co to za marka

Firma Fomar produkuje elementy układu hamulcowego już od roku 1956. Od 2004 r. marka jest znana jako Fomar Friction. W 2012 r. koncern MAT Holdings Inc. z siedzibą w USA przejął Fomar i połączył go ze skandynawskim potentatem motoryzacyjnym - firmą Roulunds Braking. Zmiana właściciela stworzyła marce Fomar Friction szansę rozwoju i ekspansji zarówno w segmencie osobowym, jak i ciężarowym. Nowoczesne centrum badań i rozwoju w Danii, know-how MAT Holdings Inc jako dostawcy na pierwszy montaż i rynek niezależny, dodatkowe środki na inwestycje pozwalają marce stale podnosić jakość swoich produktów oraz poszerzać portfolio.


Klocki Fomar – jak są badane

Wszystkie produkty Fomar Friction na etapie projektowana oraz produkcji są poddawane stałej kontroli jakości. Są to specyficzne testy dynamometryczne w obrębie norm ISO 26865 (skuteczność hamowania), ISO 26866 (zużycie klocków) oraz na zgodność z Regulaminem 90 (ECE).

W kolejnym etapie testów wykonywane są badania drogowe na specjalnie do tego przystosowanych pojazdach testowych. Próby tego typu odbywają się na torach oraz trasach w różnych warunkach ukształtowania terenu oraz pór roku na terenie Europy.

Po skończonym procesie projektowania i testów następuje wdrożenie materiałów do produkcji.

Finalny produkt jest również poddawany nieustannej kontroli, między innymi w trakcie testów transportowych. Firma Fomar współpracuje z wieloma prywatnymi firmami transportowymi oraz instytucjami transportu publicznego na terenie Polski celem sprawdzenia w czasie kontrolowanej eksploatacji rzeczywistych przebiegów, skuteczności hamowania oraz komfortu jazdy swoich produktów.

W sezonie 2017/2018 we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie (ZTM) przeprowadzono badania drogowe mające na celu potwierdzenie żywotności najnowszych rozwiązań materiałowych w zakresie podwyższonej odporności na zużycie, uzyskiwanych przebiegów oraz komfortu jazdy (hałasu).


Specyfikacja testu:

 1. Obszar: Warszawa
 2. Pojazd: Solaris Urbino 18 (Rys. 1)
 3. Moc Silnika: 240kW
 4. Masa całkowita: 28000kg
 5. Maksymalne naciski na oś:
    1. 7100kg
    2. 10000kg
    3. 11500kg
 6. Termin: Marzec 2017 – czerwiec 2018
 7. Ilość autobusów: 15
 8. Referencja: WVA 29108


bus.png

Solaris Urbino 18


W zakresie komfortu jazdy wykonane pomiary nie wykazały obecności hałasu w czasie eksploatacji, a liczne wywiady z pasażerami oraz kierowcami zakończyły się wynikami pozytywnymi.

Badania wykazały, iż średnie zużycia klocków hamulcowych z trzech osi w grupie 15 sprawdzanych autobusów osiągnęły poziom zużycia 65% grubości przy jednocześnie uzyskanym przebiegu 53000km. Przy założeniu liniowego modelu zużycia pozwala to prognozować przebieg 86000km przy całkowitym zużyciu klocków.


Wykresy-fomar-02.jpg

Zużycie klocków hamulcowych Fomar Friction

Zużycie tarczy pracującej w powyższych warunkach zużycia klocków kształtuje się na poziomie około 2 mm przy średnim przebiegu 53000km. Oznacza to iż tarcze eksploatowane z tego rodzaju materiałem klocków przy założeniu liniowego modelu zużycia tarcz mogą wystarczać nawet na 220000km. W praktyce oznacza to, iż na jeden komplet tarcz przypadają 2-3 komplety klocków. Dodatkowo należy nadmienić, iż tarcze w czasie eksploatacji nie są zniszczone żadnego rodzaju rowkami ani mikropęknięciami – stanowią czystą i gładką powierzchnię.


Wykresy-fomar-01.jpg

Zużycie tarcz hamulcowych we współpracy z klockami hamulcowymi Fomar Friction

Klocki nie powodują powstawania nadmiernych ilości pyłów osadzających się w trakcie eksploatacji na felgach oraz pozostałych częściach układu jezdnego. Jest to o tyle korzystne, iż nie jest to ogniskiem dodatkowej korozji oraz uciążliwego brudu pozostającego nie bez znaczenia dla funkcjonowania pojazdu.


Więcej informacji o naszych produktach znajdziesz na www.fomar.com.pl

Kontakt do działu jakości

Informujemy, iż w trosce o najwyższą jakość oferowanych przez nas usług została stworzona nowa skrzynka mailowa:

Bardzo prosimy o wysyłanie wszystkich zgłoszeń reklamacyjnych na powyższy adres mailowy.

Kupujesz i jedziesz dalej

Nowa promocja marki Fomar! Kup jeden z wybranych zestawów dla samochodów ciężarowych: 3 komplety klocków albo jeden komplet klocków i 2 komplety tarcz i odbierz nagrodę – kartę paliwową!

fomar-reklama.jpg

Regulamin konkursu

Nowa linia produktowa

W 2017 roku wprowadziliśmy do oferty nową linię produktową – dźwignie rozpieraka.

Zobacz katalog

Konkurs "60 lat Fomar" rozwiązany

Gratulujemy zwycięzcy – firmie Roltech!

A tak prezentuje się nagroda glowna: